Instagram, geçtiğimiz ay vadettiği kronolojik akışı test etmeye başladı. Adam Mosseri, şirketin, kullanıcıların kronolojik ve algoritmik olarak sıralanmış yayınlar ortasında geçiş yapmasına müsaade verecek yayınının yeni sürümlerini test etmeye başladığını söyledi.

Mosseri, Instagram’ın gençlerin ve çocukların zihinsel sıhhati üzerindeki tesirine ait bir Senato oturumu sırasında Aralık ayında kronolojik bir akışı geri getirme planlarını birinci defa paylaştı. Şirket daha sonra akışın biri “favoriler” ve başkası “takipçiler” olarak isimlendirilen iki yeni sürümü üzerinde çalıştığını doğruladı. Mosseri, son yorumlarında Instagram’ın yakında kullanıcıların üç farklı akış ortasında geçiş yapmasına müsaade vereceğini söyledi: ans, favoriler ve takip. Ana sayfa, gönderileri ilginizi çekebilecek şeylere nazaran sıralayan Instagram’ın şu anki akışına misal olacak, “favoriler” ise en çok paha verdiğiniz arkadaşlar için ayrılmış bir özet akışı olacak. “Takip etme”, Instagram’ın 2016’dan evvelki varsayılan akışına çok benzeri formda, sadece takip ettiğiniz hesaplar için kronolojik bir özet akışı olacaktır.

Instagram kelam verdiği özelliği getiriyor

Mosseri bir görüntüde, “Kronolojik bir akışa süratli bir biçimde ilgi duymanız ve takip ettiğiniz hesaplar tarafından yayınlanan en son haberleri görmenizin kıymetli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Daha da değerlisi, “ev” akışı da değerli değişiklikler görecek. Mosseri, ana akışın “zaman içinde giderek daha fazla teklife sahip olacağını” söyledi. Şirket, takip edilmeyen hesaplardan ve Reels’ten ana akışına teklifler eklemeyi aslında test ediyor, bu nedenle Instagram bu eforları ikiye katlamayı planlıyor üzere görünüyor. Geçen hafta Mosseri, şirketin 2022’de “Instagram’ın ne olduğunu yine düşüneceğini” ve Reels’e odaklanacağını ve içerik oluşturucular için daha fazla araç geliştireceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir